PRSKALICE ŠTEDE I VRIJEME I VODU A JEDNOSTAVNO SE POSTAVLJAJU

Prskalice su neophodna oprema svakog vlasnika vrta, ključna za redovito zalijevanje cvijeća, povrća ili navodnjavanje travnjaka. Ovo je nezamjenjiv dio opreme, posebno u razdobljima kada je biljkama potrebna dodatna doza navodnjavanja. Saznajte više o površinskim vrtnim prskalicama i odaberite najbolji model za svoj vrt.

Puno je razloga zašto dati prednost prskalicama pred zalijevanjem crijevom ili iz kante. Osim što je to puno komforniji način da vaši vrtovi, cvjetnjaci i tratine bolje uspijevaju, prskalice su i vrlo ekonomično rješenje. Za početak, bilju pružaju onu količinu vode koja mu je i potrebna. Neke biljke zahtijevaju često zalijevanje, druge vole rjeđe, treće rijetko, ali obilno, a sve se to prskalicama može regulirati. Također, prskalice osiguravaju da praktički sve biljke dobiju potrebnu količinu vlage. Ručnim zalijevanjem nije uvijek lako postići da bude ravnomjerno zaliveno, pa dok neki dijelovi vrta ili cvjetnjaka ne dobiju  dovoljno, drugi znaju zaplivati u previše vode. Pri tom, manje je poznato, ali prskalice štede vodu što nije nimalo nevažno u svIjetu klimatskih promjena, vrućina i suša. Voda je, znamo dobro, dragocjeniji resurs nego ikada.
Prskalice su, pored toga što štede vrijeme, trud i vodu, postale vrlo popularna metoda navodnjavanja zahvaljujući cijeni te jednostavnosti i brzini ugradnje.

 

Kako odabrati pravu?

Za početak, razmislite želite li odjednom zalijevati cijeli vrt ili po zonama. Svakako ćete se morati pozabaviti i tehničkim parametrima poput dometa “sprinklera” i kuta rotacije, a valja znati da učinkovitost i domet prskalice, osim o svojoj snazi, ovisi i tlaku vode u vašem domu. On bi približno trebao biti najmanje 2,5 bara.

Prskalice su sve popularnije i zbog jednostavnog postavljanja, površinske se, recimo, samo spoje na odgovarajuće vrtno crijevo

Za naprednije prskalice treba sustav cijevi, spojnica, ventila i prskalica ispod zemlje, ali površinske se jednostavno spoje na vrtno crijevo. Postoje ugradbene i samostojeće prskalice, a izbor, dakako, ovisi o potrebama, s tim da samostojeće treba povremeno premještati kako trava ispod prskalice ne bi požutjela.

Za manje vrtove, do 500 četvornih metara, idealne su oscilirajuće ili rotirajuće prskalice. One osiguravaju ravnomjernu pokrivenost pravokutnih ili ovalnih površina, a funkcioniraju na način da  zamahuju krakom mlaznice i prskaju vodu ispred i iza sebe u pravilnim intervalima. Većina oscilirajućih prskalica omogućuje podešavanje količine raspršene vode,  jednostavne su za korištenje i postavljanje, samo ih treba spojiti na odgovarajuće crijevo i postaviti na prikladno mjesto. Za vrtove veće od 500 četvornih metara najbolje su impulsne prskalice s većim dosegom i učinkovitošću. Zovu ih još prskalice sa udarcem ili prskalice sa čekićem, a imaju najveći raspon od svih vrsta prskalica. Dosežu i nekoliko desetaka metara, pa su idealne za  velike travnjake, golf terene, pa čak i poljoprivredne površine. Rade na principu njihajuće ruke koja rotira glavu raspršivača pod utjecajem nadolazeće vode. Iako navodnjavaju velike površine, ove prskalice osiguravaju preciznu pokrivenost vodom. Podesiva glava i mlaznica omogućuju podešavanje kuta, opsega i raspona prskanja vode, a čvrsta konstrukcija snažan mlaz vode, pa su vrlo pouzdane i po vjetrovitom vremenu.

Uz tradicionalne prskalice, koje ostaju na površini tla, postoje i skočne, tzv. pop-up, s podzemnim sustavom navodnjavanja, koje izlaze samo tijekom polijevanja. Posebno se preporučaju za zalijevanje travnjaka, a njihovo postavljanje mudro je prepustiti iskusnim majstorima koji se bavi ugradnjom sustava za navodnjavanje. Dakako, prskalice funkcioniraju i u vrtovima iako mnogi za zalijevanje povrća preferiraju crijeva za navodnjavanje. Postoje crijeva za kapanje, tzv. zalijevanje kap na kap, i crijeva za prskanje, a obje vrste imaju rupe u pravilnim razmacima. Kod crijeva za kapanje male kapljice direktno navodnjavaju područje korijena biljaka dok kod ovih drugi voda prska. Navodnjavanje s crijevima kap po kap i prskalicama je vrlo zahvalan način zalijevanja vrta, a kada su crijeva jednom dobro postavljena održavanje praktički nije potrebno.
Dakako, kako bi nahranili žedne vrtove, cvjetnjake i  travnjake, kao rješenje ostaju i ručne prskalice. Jednostavno i jeftino rješenje dostupno je u brojnim opcijama. Podešava se samo količina vode i način, od prskanja do snažnog mlaza. Postoje i modeli pištoljskih prskalica, s ručkom, okidačem i glavom s podesivim mlaznicama, ali,  da se vratimo na početak, automatske ipak štede i vrijeme i vodu.

 

Zalijevanje vrta ključni je dio održavanja zdravih biljaka i plodnog tla. Pravilna tehnika zalijevanja može pomoći u optimizaciji rasta biljaka, očuvanju vode i smanjenju štete uzrokovane bolestima.

 

Kategorija:
Datum: